SaaS (Software as a Service)

Kiedyś kupowanie i instalowanie programów na komputerze było zupełnie normalne – każdy “soft” trzeba było ściągnąć albo kupić na płycie CD. Dziś świat cyfrowych rozwiązań wygląda zupełnie inaczej. Dominuje model SaaS. Zamiast wydawać krocie na “pudełkowe” programy i martwić się o aktualizacje, wystarczy mieć dostęp do internetu i przeglądarki. Praktycznie każdą czynność – od prowadzenia biznesu po edycję zdjęć – można teraz wykonać online, bez zmagania się z ograniczeniami sprzętowymi czy brakiem miejsca na dysku. Model SaaS oferuje automatyczne aktualizacje, co pozwala użytkownikom na szybkie wdrażanie i aktualizowanie swoich rozwiązań biznesowych. Zobacz, na czym polega model SaaS.

Co to jest SaaS?

SaaS to skrót od angielskiego określenia Software as a Service, czyli dosłownie “oprogramowanie jako usługa”. SaaS to model udostępniania oprogramowania, w którym dostawca rozwija i utrzymuje aplikacje oraz zapewnia ich automatyczne aktualizacje. Co kryje się pod tym pojęciem? Chodzi o model dostarczania oprogramowania, w którym, zamiast instalowania programów na urządzeniu, korzystasz z nich przez Internet. Odbywa się to przy pomocy specjalnych aplikacji SaaS, do których wystarczy się zalogować przez przeglądarkę internetową, w prosty i wygodny sposób.

Czym wyróżnia się model dostarczania oprogramowania SaaS?

Model SaaS różni się od dawniejszych rozwiązań. Po pierwsze, nie ma konieczności korzystania z aplikacji SaaS przy pomocy jednego, konkretnego urządzenia. Dostęp do usług jest możliwy na dowolnym sprzęcie, np. PC, laptopie, tablecie czy smartfonie.

Dostawca SaaS utrzymuje aplikacje chmurowe, oferując automatyczne aktualizacje i możliwość korzystania z oprogramowania na zasadzie pay-as-you-go.

Po drugie, gdy chodzi o płatności, najczęściej obowiązuje model subskrypcyjny. Oznacza to, że płaci się abonament za korzystanie z danej usługi. Gdy natomiast przestanie się regulować płatności, dostęp do oprogramowania zostaje wyłączony.

Po trzecie, model Software as a Service, zwłaszcza w kontekście firmowym, jest skalowalny. To oznacza, że można dostosować jego możliwości np. do liczby pracowników w firmie, którzy korzystają z danego programu oraz do specyfiki działalności organizacji.

Dlaczego SaaS (Software as a Service) zyskuje na popularności?

Z korzystaniem z SaaS wiąże się wiele korzyści dla użytkowników indywidualnych oraz biznesowych.

Za najważniejszą zaletę, którą wyróżnia się oprogramowanie SaaS uznaje się niskie koszty początkowe. Nie trzeba inwestować w drogie systemy, których jednorazowy zakup byłby potężnym wydatkiem. W zamian, w modelu SaaS, płaci się niewygórowany abonament. Trzeba jednak pamiętać, że w długofalowej perspektywie może to być mniej opłacalne finansowo rozwiązanie.

Istotną korzyścią jest również dostęp do aplikacji SaaS z dowolnego miejsca oraz urządzenia. Ma to znaczenie zwłaszcza w czasach pracy zdalnej i w rzeczywistości, w której automatyzacja procesów biznesowych jest tak ważną kwestią.

Dostawca SaaS pomaga użytkownikom zwiększyć efektywność operacyjną i zredukować koszty, oferując nowoczesne aplikacje chmurowe.

Równie istotny jest błyskawiczny rozwój aplikacji SaaS. Pojawia się coraz większa ich liczba, a zakres funkcjonalności poszczególnych programów nieustannie rośnie. Dostawcy SaaS wiedzą, jak konkurować o uwagę klientów.

Jakie są wady modelu SaaS?

Chociaż model SaaS jest obecnie najpopularniejszym spośród wszystkich, nie jest pozbawiony wad oraz wyzwań. Wiesz już, że w długofalowej perspektywie takie rozwiązanie jest finansowo bardziej korzystne dla dostawcy SaaS niż dla klienta: skumulowana wartość opłaconego abonamentu może być wyższa niż koszt jednorazowej inwestycji. To jednak nie wszystko.

Z aplikacji SaaS można korzystać wyłącznie za pośrednictwem Internetu. W teorii to nie problem, a zaleta, bo można sięgnąć po potrzebne oprogramowanie z dowolnego miejsca. W praktyce bywa, że sieć nie domaga, a to może oznaczać problemy z wykonaniem zaplanowanych zadań.

Dostawca SaaS zarządza całym sprzętem oraz oprogramowaniem, w tym oprogramowaniem pośredniczącym, co pozwala klientom na znaczną redukcję kosztów.

Warto także zwrócić uwagę na bezpieczeństwo danych przy korzystaniu z rozwiązań SaaS. Aplikacje chmurowe są narażone na ataki hakerskie, chociaż z drugiej strony trzeba pamiętać, że dostawcy SaaS nieustannie dbają o ich bezpieczeństwo.

Software as a Service — przykłady aplikacji SaaS i zastosowań tego modelu

Z rozwiązań SaaS można skorzystać w niemal każdej dziedzinie, tak życia prywatnego, jak i zawodowego. Przyjrzyjmy się możliwościom i zastosowaniom aplikacji SaaS dla różnych branż.

Lwią część dostępnych na rynku rozwiązań SaaS stanowią aplikacje biznesowe. Dobrym przykładem są te służące do zarządzania projektami oraz zespołem. W Twojej firmie zapewne również działa któryś z nich, np. Slack czy Microsoft Teams.

Bardziej uniwersalne są aplikacje SaaS do przechowywania rozmaitych danych. Mogą to być wirtualne dyski na dokumenty, ale także zdjęcia czy pliki graficznych. Płaci się przede wszystkim za ilość miejsca, które udostępniają takie aplikacje chmurowe.

Niejedna platforma SaaS znajduje zastosowanie w obszarze automatyzacji marketingu. Takie aplikacje mogą pozwalać np. na prowadzenie sprawnych i precyzyjnie „stargetowanych” kampanii mailingowych, a także na dokładniejsze działania w kontekście analizy danych o klientach.

W modelu SaaS mogą działać również oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa, systemy graficzne, platformy e-learningowe, a nawet systemy rozrywki. Możliwości są niemal nieograniczone, a za pośrednictwem internetu można obecnie zyskać dostęp do dowolnych narzędzi.

Czy korzystanie z aplikacji SaaS zupełnie wyprze model „pudełkowy”, czy może za kilka lat odejdziemy od subskrypcji na rzecz „własności” zaawansowanych aplikacji? Trudno przewidzieć. Na ten moment jednak warto wykorzystać potencjał, który daje ten model dostarczania oprogramowania.

Scroll to Top